Co usłyszysz od przeciętnego Persa?

W każdym kraju są jakieś stwierdzenia które bardzo często padają w kierunku turystów. Każdy kto był w Egipcie napewno pamięta "hello my friend, special price only for you". Nie inaczej jest w Iranie, czy zastanawiałeś się co usłyszysz od przeciętnego Persa będąc turystą w Iranie?

1) 'Witamy w Iranie! Mam nadzieję, że spodoba Ci się mój kraj!' To zdanie padało nawet kilka razy dziennie. Od przypadkowych przechodniów, pań w sklepie, piekarza, który postanowił właśnie dać nam świeży, ciepły chleb albo od rowerzysty, który postanowił się obok nas zatrzymać tylko po to, by nam to powiedzieć, po czym jechać znów z tylko sobie znanym kierunku.


2) 'Skąd jesteś?' Irańczycy są bardzo ciekawi, zwłaszcza przybyszy z zachodu. Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytanie prawie zawsze padało kolejne, równie dociekliwe, lub, co również występowało dosyć często "Lachistan? Voleyball!"

3) 'Dlaczego przyjechaliście do Iranu?' Persowie maja świadomość ze w zachodnich mediach ich kraj przedstawiany jest jako miejsce pełne terrorystów, przesiąknięte złym islamem. Bardzo ich ciekawi dlaczego zdecydowałeś się przyjechać akurat do Iranu.


4) 'Polska? Uuu zła ekonomia jak w Iranie'. Bardzo lubiliśmy to zdanie, po nim praktycznie zawsze padała propozycja podwiezienia. Irańczycy bardzo lubią sobie pomagać, a skoro jesteś turystą z kraju o tak samo złej kondycji gospodarczej to czemu nie pomoc tobie? Na marginesie mówiąc, Iran jest tak rozwinięty jak Polska i nie ma nic złego w porównywaniu obu krajów.


5) 'Mogę zrobić sobie z tobą zdjęcie?' Wszak zdjęcie z białym, który się uśmiecha i robi głupia minę to niezły szpan na dzielni! I na instagramie również. I na telegramie, cokolwiek to jest (Europa to jednak zacofany kontynent)


6) 'Podaj mi swój nick na instagramie.' To oczywiste, że go masz, cały Iran go ma to Ty byś nie miał? Jak nie masz to załóż, oszczędzisz zawodu miejscowym. Ja założyłem po dwóch tygodniach pobytu bo mi było żal tych smutnych ludzi,i którym mówiłem, że naprawdę nie mam. I znów wyszła na jaw zacofana Europa.


7) 'Autostop? Za darmo? hahahahaha tak się nie da' No cóż tłumaczenie Irańczykom idei autostopu to niezłe wyzwanie, ale jesteśmy żywym przykładem że się da i że to działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *